Priority volebního programu aneb Jak jsem balil na táboře

Když jsem jezdíval na letní tábory, měl jsem starý kufr, a uvnitř na víku přilepený seznam, co tam mám, a co mám pokud možno přivézt i zpátky. Tři týdny většinou utekly jako voda a já začal odškrtávat na seznamu, co mám a co mi chybí. Většinou nepřežilo nějaké tričko, nejednu ponožku sežrali lichožrouti a naopak přibyl nějaký diplom, samorost či medaile. Nikdy to stoprocentně neklaplo, ale stejně bylo dobré odškrtat si to na seznamu.

V politice je to podobné. Před čtyřmi roky jsme přišli do politiky se sdruženářským kufrem plným plánů, předsevzetí a nápadů a pomyslným seznamem byl náš volební program. Rok se s rokem sešel a bylo by dobré si to taky odškrtat.

1)      Chceme bránit další živelné developerské výstavbě – to si můžeme s klidným svědomím odškrtnout celé. Výstavbu u golfu se podařilo výrazně sešněrovat, jak do výšky, tak do počtu bytů a ještě získat velké kompenzace v řádu desítek milionů. V zámeckém dvoře se podařilo prosadit změnu koeficientu zastavěnosti z D na B. Už tedy nehrozí, že vedle zámku developer vyšvihne paneláky.

2)      Otevřená a transparentní radnice – to je taky taková menší fajfka. Zveřejňují se veškeré zápisy ze zastupitelstva i smlouvy. Programy zastupitelstva jsou srozumitelné, veškeré podklady se promítají na plátno a k důležitým bodům se vedou dlouhé diskuze. O významných aktivitách podrobně informujeme na webu, facebooku nebo třeba místním rozhlasem, který se podařilo zavést i na nová sídliště. Přes náš facebook Sdružení pro Vinoř odpovídáme prakticky on-line. Kancelář úřadu se přestěhovala blíže lidem, do přízemí, kde je i bezbariérový přístup. Proběhlo mnoho veřejných slyšení k plánované výstavbě, dopravním opatřením, obslužnosti MHD i rekonstrukci zdravotního střediska.

3)      Lépe propojit Vinoř s jejím okolím – tak tady je to složité. Pedant by dal křížek, optimista odškrtl fajfku, minimálně za travnatou cestu do Satalic, rozestavěnou cyklostezku do Kbel, vykoupené pozemky na chodník do Ctěnic, tři nová parkoviště a také za 6 nových zastávek MHD a jednu novou autobusovou linku.

4)      Rozvoj kulturního života ve Vinoři – tak tady je to v cajku. Tolik kulturních akcí, koncertů, jarmarků, operních vystoupení, festivalů, průvodů a oslav, jako proběhlo za posledních pár let, Vinoř opravdu nepamatuje.

5)     Kvalitní školství a mimoškolní vyžití dětí – taky odfajfkováno, sice na tužku moc netlačíme, protože i zde by se dalo ještě něco zlepšit. Ale škola se 2x dostavovala, konečně byly přijaty všechny vinořské děti do školky, počet žáků ve třídách se snížil, Skautský oddíl zahájil činnost, vybudovalo se workoutové hřiště, vylepšuje se hřiště v Podskalí, rozšířila se družina, městská část podporuje spolek „Vinohra“ jako náhradu ZUŠ a mnoho dalšího.

Jenže mimo seznam máme i mnoho věcí, které po čtyřech letech zaplnily kufr k prasknutí. Vzniknou nové chodníky, semafory, kruhový objezd, otevřený výhled na zámek a přístupné předzámčí (zbourání zdi), nové krásné pouliční lampy, kamery napojené na policii. Otevřelo nové nákupní centrum s Billou. Prakticky celá Vinoř bude zasíťovaná optickými kabely. Podařilo se zachránit vinořské rybníky ze spárů podvodných spekulantů. Pracuje se na projektech, na které Vinoř již dlouho čeká. Koupaliště, zimák, chodníky, cyklostezky…

Když maminka doma otevřela kufr, věděla hned i bez seznamu, co padlo na oltář táborovému veselí a co naopak přibylo. Ale vždycky byla ráda, že je potomek celý a zdravý zpátky.

V politice to tak jednoduché není, seznam je veřejný a každý volič si může odškrtávat sám. Tam, kde jeden udělá křížek, druhý vykrouží otazník a třetí klidně fajfku jako od NIKE, protože každý měl jiná očekávání.

Už počátkem října se dozvíme, zda jsme náš sdruženářský kufr přivezli do cíle v pořádku a jestli pojedeme na tábor i příští rok :-)

Michal Biskup