Nedávno byly zveřejněny kandidátky všech stran a uskupení, která se budou v polovině října ucházet o přízeň voličů a mandáty v zastupitelstvu Vinoře. Někomu by se to mohlo jevit jako dlouhá, nic neříkající tabulka jmen a čísel, ale pojďme se podívat, co vše se z toho dá vyčíst a z čeho si budeme v říjnu vybírat.
Možná by bylo zajímavé se na úvod podívat, jak to vypadalo ve Vinoři v roce 2010, při posledních komunálních volbách, protože některé strany již zapadly a jiné se rozpadly. Přesně 56 lidí z minulých voleb se již nepokouší získat nějaký letošní hlas a naopak 26 kandidátů z roku 2010 zkouší své politické štěstí znovu. Překvapivě některé staré tváře na nás vzhlížejí z kandidátek jiných stran, než za které bojovaly před čtyřmi roky. A jak to tehdy skutečně bylo?
V roce 2010 jsme tu měli 8 stran a hnutí: Strana Práv Občanů ZEMANOVCI, Sdružení pro Vinoř, Věci veřejné, TOP 09, KDU-ČSL, KSČM, ČSSD a ODS. Ve Vinoři bylo 2656 voličů, k urnám jich dorazilo 57% a karty rozdali takto: Nadpoloviční většinu šesti mandátů a tím pádem i absolutní moc v zastupitelstvu, získala ODS, druhé v pořadí skončilo SDRUŽENÍ PRO VINOŘ se 3 mandáty a po jednom mandátu si rozdělili KDU-ČSL a ČSSD. Tak zavedené strany jako KSČM, nebo tehdejší politická kometa Věci veřejné, nebo vznikající TOP 09 se do zastupitelstva nedostaly. A to třeba za Zemanovce kandidoval Jiří Rusnok, ministr financí, ministr průmyslu a obchodu a budoucí premiér a přesto to všechno to ve Vinoři nestačilo ani na židli v zastupitelstvu.
Nyní v roce 2014 tu máme 5 uchazečů (Stranu Domov nepočítám, protože s jediným nasazeným kandidátem nemá žádnou reálnou šancit uspět). Podle přiděleného volebního čísla to jsou ODS, ANO 2011, VINOŘ JE NÁŠ DOMOV (dále KDU-ČSL), SDRUŽENÍ PRO VINOŘ (s podporou Starostové a nezávislí) a ČSSD.
Co se ze zveřejněných kandidátek, dá všechno vyčíst? Například věk kandidátů. Celkový věkový průměr všech 56 kandidátů je 48 let, absolutně nejmladší kandidátku, s věkovým průměrem 43 let, nabízí ANO 2011. Jen o dva roky vyšší průměr má Sdružení pro Vinoř (45) a pak následuje KDU-ČSL (47), ODS (49) a nejstarší kandidátka, prakticky o 12 let starší proti ANO, je ta od ČSSD (57). Nejmladšího i nejstaršího kandidáta má právě ČSSD, jednomu je 25, druhému 78 let.
Pro někoho může být vodítko třeba počet lidí s vyšším vzděláním, tak že pokud to někoho zajímá a jde mu o tituly za i před jménem, pomyslný řebříček vypadá takto: první ANO 2011 – osm graduovaných, druhá KDU-ČSL se sedmi, dále ODS a Sdružení pro Vinoř se šesti a poslední je ČSSD se dvěma otitulovanými na kandidátce.
Mnohem zajímavější je podívat se kolik lidí kandidovalo v roce 2010 a pokud kandidují znovu, kde a proč? Začnu asi nejstabilnějšími stranami a hnutími, která mají na kandidátkách hodně tváří z roku 2010, jsou patrně stabilní a konzistentní. Tak třeba ODS, zde byl a je lídr starosta František Švarc a na kandidátce je celkem 7 lidí, kteří za ODS kandidovali před čtyřmi roky a nikdo z kandidátky nepřestoupil z jiné strany, což ale v době úpadku tohoto dlouholetého hegemona pražské politiky není žádné velké překvapení. Obdobná situace je i ve Sdružení pro Vinoř. Jasným lídrem zůstal Robert Rytina a 7 kandidátů se za toto uskupení zúčastnilo voleb již v roce 2010 a zkusí oslovit voliče i letos. Čtyři nové tváře na kandidátce jsou lidé, kteří pro Vinoř již lecos dobrého vykonali a určitě sdružení posílí. U ČSSD je to podobné, jen s tím rozdílem, že na kandidátce má 6 tváří z roku 2010 a KDU-ČSL má na kandidátce jen 2 lidi z posledních voleb a ostatní jsou noví, tak že velký restart. ČSSD i KDU-ČSL také nemají na kandidátkách žádné přeběhlíky z minulých voleb.
Zcela opačným příkladem je hnutí ANO 2011. Když se podívám na jejich soupisku, vidím spoustu jmen, která v minulých volbách oblékala úplně jiný dres. Jen pro ilustraci, letošní jednička kandidátky ANO – Karel Janko byl v roce 2010 zvolen za ODS a za tuto stranu je dosud místostarostou Vinoře a také za ní sedí v zastupitelstvu! Jiřího Feistnera naleznete v roce 2010 jako jedničku kandidátky TOP 09, Petr Dvořák byl v témže roce dvojka strany SPO Zemanovci, hned za expremiérem Jiřím Rusnokem a za Zemanovce minule kandidovala i Blanka Hrdinová, nyní sedmička kandidátky ANO 2011. Bezesporu zajímavé spojení politických idejí zprava doleva.
Na každé kandidátce je uvedeno, zda kandidát je přímo členem nějaké politické strany, obecně je vidět, že drtivá většina kandidátů, více jak ¾, je bez politické příslušnosti, dokonce Sdružení pro Vinoř a ANO 2011 nemá na své kandidátce člena žádné politické strany. U prvního subjektu je to celkem normální, protože je to sdružení vinořáků, žádná politická strana, ale u ANO 2011, jako u parlamentní strany, je to poněkud zvláštní. Nejvíce straníků má na kandidátce ČSSD (8 z 11), následuje ODS s pěti členy a za KDU-ČSL kandiduje jeden člen této tradiční strany.
V současném zastupitelstvu je mírná převaha mužů nad ženami, konkrétně šest ku pěti. Změní se to po volbách? Nejemancipovanější jsou kandidátky KDU-ČSL a ANO 2011 se sedmi uchazečkami o zastupitelský mandát, na druhé straně pomyslného žebříčku stojí lehce machistická kandidátka ČSSD s devíti muži a jen dvěma ženami. Ale pohled na všech 56 kandidátů dává naději, že i nadále zůstane zastupitelstvo vyvážené, protože 47% všech kandidátů v letošních volbách jsou ženy a jak vidno z výsledků minulých voleb, ženy jsou ve volbách ve Vinoři trochu úspěšnější než muži.
A to je asi tak vše, co se dá z jedné tabulky s kandidáty nadcházejících voleb zjistit. Jak to ale 10. a 11. října ve skutečnosti dopadne, záleží jen na Vás, na voličích, na Vaší účasti, která bude doufám vysoká, na vašem citu pro výběr nejlepších kandidátů, na vaší paměti událostí let minulých a snad i trochu na štěstí.
Michal Biskup, kandidát Sdružení pro Vinoř
Kandidátky a výsledky voleb naleznete na webu http://www.volby.cz